Michael Löwy ve Eleni Varikas’tan Kendileri Hakkında Suç Duyurusu

Prof. Michael Löwy ve Prof. Eleni Varikas arış İçin Akademisyenler’le dayanışma için kendilerini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbar ettiler.

Boğaziçi Üniversitesi’nden YÖK tarafından ihraç edilen Noemi-Levy Aksu’nun 30 ay hapis cezasına çaptırılması ve Barış Akademisyenleri’ne destek için daha önce 16 sanatçı ve gazeteciyle beraber kendisini savcılıkta ihbar eden Arat Dink’in de mahkeme önüne çıkartılması üzerine Prof. Michael Löwy ve Paris VIII. Üniversitesi’nden Prof. Eleni Varikas onlarla ve son dönemlerde hapis cezası alan tüm akademisyenlerle dayanışmak için kendilerini 22 Haziran günü kendilerini e-posta ile ihbar etti. Michael Löwy ve Eleni Varikas’ın yazdıkları ihbar mektubu şu şekilde:

“ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

Sayın savcı,

Biz Noemi-Levy Aksu’nun‚ 10.01.2016 tarihinde açıklanan “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin imzacısı olduğu için 30 ay hapis cezasına çarptırılması kararını protesto ediyoruz.
Bir barış çağrısı üzerinden getirilen ‘‘teröre destek verme’’ suçlaması absürt ve gülünçtür.

Bu bildirinin imzacısı olan binden fazla Türk vatandaşıyla dayanıştığımızı ve metni imzaladığımızı bildiririz. Noemi-Levy Aksu ile dayanışıyor ve bu bildirinin imzacısı olarak değerlendirilmeyi talep ediyoruz.

Dikkatiniz için teşekkür ederiz.

Em. Prof. Michael Löwy, Sosyal Bilimler Araştırma Başkanı, Paris, Fransa
Em. Prof. Eleni Varikas, Siyasal Bilimler, Paris, Fransa”