Vicdani Ret Derneği 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’ne Çağrı Yaptı

Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü nedeniyle basın açıklamasına çağrı yaparak herkesi vicdani reddini açıklamaya davet etti.

Dernek internet sitesinden yapılan açıklamasına göre 15 Mayıs’ta İnsan Hakları Derneği’nde saat 11:00’de bir basın açıklaması gerçekleştirecek. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“15 Mayıs 2019’a yine vicdani retçilerin en temel haklarına saldırılarla giriyoruz. Vicdani retçiler hâlen idari para cezaları, ceza davaları ve işten çıkarılma gibi insan haklarına aykırı uygulamalarla baskı altına alınıyor.
 
Hukuken Olağanüstü Hal (OHAL) kaldırıldı. Ancak OHAL uygulamaları olağanüstü şartlarda değil artık olağan şartlarda da uygulanıyor. Yıllardan beri vicdani retçilere uygulanan ve sivil ölüm anlamına gelen baskılar, artık daha yaygın hale gelmiş durumda.
 
Tüm bunlara rağmen Anayasa Mahkemesi, 6 yıl önce gerçekleştirmiş olduğumuz vicdani ret hakkının ihlal edildiğine ilişkin bireysel başvuru olmak üzere 30’a yakın bireysel başvurunun hiçbiri hakkında karar vermiş değil.
 
Kamuoyunda sürekli yeni askerlik kanunu adı altında çeşitli söylemler tartışıladursun neredeyse 3 yılda bir uygulanan bedelli askerlik de artık iyiden iyiye sürekli hale getirilmek isteniyor. Ve yine vicdani ret hakkı görmezden geliniyor.
 
Biz vicdani retçiler, savaş karşıtları ve anti-militaristler olarak tüm bu militarist baskılara karşı insanları vicdani reddini açıklamaya ve barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz.
 
15 Mayıs 2019’da İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenleyeceğimiz basın açıklamamıza herkesi çağırıyor, vicdani retlerini açıklamaya davet ediyoruz.
 
Vicdani Ret Derneği
 
Tarih: 15 Mayıs 2019 Çarşamba
Saat: 11:00
Yer: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi”
 
https://vicdaniret.org/vr-der-15-mayista-barisin-sesini-yukseltip-vicdani-retlerimizi-acikliyoruz/