Metrobüste Taciz, Çocuğa Cinsel İşkence, Karşı Çıkanlara Biber Gazı ve Gözaltı

22 Nisan günü Küçükçekmece’de evinin önünde oyun oynayan bir çocuk öğle saatlerinde kimliği bilinmeyen- ancak şu saatlerde yakalandığı söylenen- erkek/ler tarafından cinsel işkence gördü ve hastaneye kaldırıldı. 23 Nisan günü ise bir başka tacizci ise metrobüs yolculuğu sırasında  bir kadının önünde mastürbasyon yaparak tacizde bulundu. Bütün bunlara karşı ses çıkartanların payına ise biber gazı ve gözaltı düştü.

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde yaşayan 5 yaşındaki bir kız çocuğu, 22 Nisan günü öğle saatlerinde arkadaşlarıyla oyun oynadığı sırada 3 kişi tarafından apartman boşluğuna götürüldü. Tecavüzcü erkekler, daha sonra çocukların çığlık atmasıyla beraber mahalleden kaçtılar.

Eve çamur ve toz içinde gelen çocuk ailesine “beni dövdüler” dedi. Durumdan şüphelenen aile bireyleri çocuğu daha dikkatli kontrol ettikten sonra cinsel işkence izlerini fark etti ve durumu kötüleşen çocuğu hastaneye kaldırdı.

Mahalle halkı, cinsel işkence uygulayan erkeklerin bulunması ve tecavüze karşı 24 Nisan’da sokağa çıkarak eylem gerçekleştirdi.Mahalle boyunca düzenlenen yürüyüşler geceye kadar sürdü. Polis ise mahalleliye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Yine aynı gün Taksim Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştiren Yasemin Babat polisler tarafından “burada eyle yapmak yasak” denilerek gözaltına alındı.

Taksim'de çocuklara yönelik cinsel istismarı protesto eden kadın gözaltına alındı

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasını Taksim Meydanı’nda protesto etmek için oturma eylemine başlayan Yasemin Babat Kayan gözaltına alındı. "Çocuklar için kaygılanmak istemiyorum. Her gün aynı haberlerle uyanmak istemiyorum. Artık çocuk istismarının son bulmasını istiyorum. Eğer bir anne olarak çocuk istismarına karşı durmak suçsa, ben bunu göze alarak geldim. Sözüm ona dün 23 Nisan Çocuk Bayramı’ydı. Dün bir çocuk bayramını yaşayamadı, tecavüze uğradı. Şu anda hastanede yoğun bakımda.” diyerek cinsel istismara ses çıkaran kadın arkadaşımız tüm yetkilileri çocuklar için mücadele etmeye çağırdı. Oturma eylemi sırasında “Artık tahammül edemiyorum. Çocuk istismarına artık tahammül edemiyorum” diyerek hepimizin sesini yükseltti. Çocuklara yönelik cinsel istismara karşı mücadele etmenin suç olmadığını bildiğini ancak gözaltına alınmayı göze alarak eylemi gerçekleştirdiğini dile getiren kadın arkadaşımız nerede olursak olalım cinsel istismara karşı ses çıkaracağımızı, çocukları savunmak için mücadele edeceğimizi bir kere daha göstermiş oldu

Gepostet von Kadın Savunması am Mittwoch, 24. April 2019

 

Metrobüste Taciz: “Ben susmayacağım, sen utanacaksın”

23 Nisan Salı günü ise saat 17 sularında bir erkek metrobüs yolculuğu sırasında bir kadının önünde mastürbasyon yapıp üzerine boşalarak cinsel saldırıda bulundu. Adının Fatih Özdemir olduğu öğrenilen erkek, kadının tepkisi ve çevredekilerin dayanışmasıyla metrobüsten indirildi.

TACİZE, TECAVÜZE, İSTİSMARA BAŞKALDIRIYORUZ

#MetrobusteTacizVarTACİZE, TECAVÜZE, İSTİSMARA BAŞKALDIRIYORUZ23 Nisan Salı günü öğleden sonra 17.00 civarında metrobüsle Avcılar istikametinde giden bir adam, bir kadına cinsel saldırıda bulundu. Metrobüste kadının üzerine boşalan Fatih Özdemir, kadının tepkisi ve çevredekilerin desteğiyle metrobüsten çıkarıldı. Kadın tacizin ardından çektiği videoda "biz değil siz utanacaksınız" diyerek sessiz kalınmaması gerektiğini göstermiştir. Aynı gün, Kanarya Mahallesi'nde 5 yaşında bir çocuk da tecavüze uğrayarak yoğun bakıma alındı. Kanarya halkı da sokağa çıkarak sessiz kalmayacağını göstermiştir. Biz bu çürümüş sistem ve onun yarattığı bu akıl karşısında susmuyoruz. Biz bu taciz ve tecavüzlere sessiz kalmıyoruz. Özgecan'ı, Rabia Naz'ı, Şule Çet'i, Sinem Şahin'i unutmuyoruz. Öte yandan Nevin Yıldırım'ı ve Çilem Doğan'ı da unutmuyoruz. Onurlu bir gelecek için mücadele edenler olarak herkesi 25 Nisan Perşembe saat 19.30'da Beşiktaş Hakan Pastanesi önüne çağırıyoruz.

Gepostet von Kaldıraç İstanbul am Dienstag, 23. April 2019

Saldırgan erkeğin “Sus” demesine karşılık “Ben susmayacağım, sen utanacaksın” diyen kadın, hiçbir koşul altında tacize sessiz kalmayacağının tavrını gösterdi. Gözaltına alınan tacizci erkek, daha sonra tutuklanarak hapishaneye gönderildi.