Anarşist Tutsak Şevket Aslan Ölüm Orucunu Kazanımla Sonlandırdı

Anarşist tutsak Şevket Aslan, anarşist kimliği ısrarla tanınmadığı için 2 Kasım tarihinde ölüm orucuna başlamıştı. Avukatından gelen bilgiye göre Şevket Aslan, ölüm orucunun 40’ncı gününde hapishane yönetiminin taleplerini kabul etmesiyle beraber eylemini sonlandırdı.

Anarşist kimliğinin tanınması ve kendisi gibi anarşist olan bir tutsakla ya da tekli odada kalmak isteyen Şevket Aslanın talepleri hapishane yönetimi tarafından kabul edildi. Aslan, başka bir hapishaneye nakledilene kadar geçici bir odada kalacak.

Anarşist tutsak Şevket Aslan daha önce de aynı taleple 2 kere açlık eylemi yapmıştı.

Şevket Aslan, Aliağa Şakran İzmir 3 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde tutsak olduğu sırada, 19 Temmuz 2016’da yaşadığı baskılara karşı aynı taleplerle “süresiz-dönüşümsüz” açlık eylemine başlamış ve eylemini 53. günde kazanımla sonuçlandırmış, ardından talebi doğrultusunda tekli odaya alınmıştı.

Ancak zorla tekli odadan alınarak çeşitli örgütlerden onlarca kişinin bulunduğu başka odaya alınması üzerine Şevket Aslan anarşist kimliğinin tanınarak hapishanedeki başka bir anarşist tutsakla beraber tutulmak veya bu olmayacaksa tekli odaya alınmak talebiyle Izmır 3 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde açlık eylemine tekrar başlamış ve eylemi 83. günde kazanımla sonuçlandırmıştı. Bandırma 1 Nolu T tipine sevk edilen Şevket Aslan’a orada bulunan bir anarşist tutsakla kalacağı söylenmiş, ancak bunun doğru olmadığı ortaya çıkmıştı. Ölüm orucuna başlaması üzerine ise tekli odaya alınmıştı.

Ancak bundan sonra Şevket Aslan, tekrar anarşist kimliği yok sayılarak başka tutsakların yanına verilmişti. Daha sonra 5 günlük hücre cezası infaz edilmek üzere alınan Aslan, burada yaklaşık 2 ay tutulduktan sonra hapishane doluluğu bahane gösterilerek geçici olarak yine başka tutsakların bulunduğu yere alınması üzerine ölüm orucuna başlamıştı.