RTÜK Başkanı Yerlikaya, Korumasını Olmayan Bir Makama Atadı

RTÜK Başkanı Yerlikaya, yakın koruması olan polisi, asılında olmayan daireye başkan yardımcısı yaptı. Kadro alan M.E. polis ise eski görevini yapmaya devam ediyor.

Son dönemde yapılan atamalar tartışma yaratırken, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, yakın koruması olan polisi üst kurulda “Daire Başkan yardımcısı” yaptı. Korumasının kadrosunu İçişleri Bakanlığı’ndan nakil yoluyla RTÜK’e aldıran Yerlikaya, ardından ise bu polise “Daire Başkan Yardımcılığı kadrosu” verdi. Gerçekte var olmayan daireye başkan yardımcısı olan polisin, halen Yerlikaya’yı koruma görevine devam ettiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, RTÜK’ün başkanı Yerlikaya,  22 Temmuz 2015’te üst kurul başkanlığına seçildi. RTÜK Başkanı seçilmesi ile birlikte devlet kendisine koruma polisi tahsis etti. Edinilen bilgiye göre, kadrosu İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı’nda bulunan ve Yerlikaya’nın yakın koruması görevini yürüten polis, kısa süre önce RTÜK kadrolarına atandı.

Korumaya daha sonra RTÜK’te daire başkan yardımcılığı kadrosu verildiği ancak Yerlikaya’nın koruma polisliği görevini sürdürdüğü öğrenildi. RTÜK’ün teşkilatı ile hizmet birimlerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili yönetmeliğinde; Üst Kurul’un hizmet birimleri daire başkanlıkları şeklinde teşkilatlanıyor. Yönetmeliğe göre Üst Kurul’da; “İzleme ve Değerlendirme”, “İzin ve Tahsisler”, “Uluslararası İlişkiler”, “Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme” ve “Strateji Geliştirme” daire başkanlıkları bulunuyor. Ayrıca üst kurulda “İnsan Kaynakları ve Eğitim”, “Bilgi Teknolojileri” ve “İdari ve Mali İşler” daire başkanlıkları destek hizmet birimleri olarak kabul ediliyor. Ancak Yerlikaya’nın yakın korumasının başkan yardımcılığına atandığı daire başkanlığının bunlardan bir tanesi olmadığı belirtiliyor. Yani yakın korumanın daire başkan yardımcılığı kadrosuna sahip olduğu ancak başkan yardımcısı olduğu bir dairenin olmadığı ifade ediliyor.

Doğrudan Başkanın Atama Yetkisi Var

RTÜK Yasası’na göre üst kurul başkan yardımcıları, 1. Hukuk Müşaviri ve daire başkanları RTÜK Başkanı’nın teklifi üzerine kurum kararıyla atanıyor. Diğer personelin atamasına ise doğrudan RTÜK Başkanı karar veriyor. Koruma polisinin atamasının da bu kapsamda yapıldığı belirtiliyor.

Kaynak: Gazete Duvar