Patnos Hapishanesi Lağımlı Su Akıtıyor

Ağrı’da bulunan Patnos L Tipi Hapishanesi’ndeki tutsaklar, musluktan akan suyun lağım koktuğunu söyledi ve hapishane yönetimi bunu doğruladı.
Mektup aracılığıyla hapishanede karşılaştıkları güçlükleri aktaran tutsaklar aylarca revire çıkmadıklarını da bildirdi. Mektubun tam hali şöyle;

“Sağlık sorunları, hastalıkları çok ilerlemiş ve durumları çok acil olan arkadaşlarımız var. Fakat bir türlü hastaneye götürülüp tedavi edilmiyorlar. Aynı zamanda, cezaevinde revir doktoru yok ve aylarca revire çıkarılamıyoruz. Çok ciddi su sorunu var.

Musluktan akan su lağım kokuyor. Defalarca birçok arkadaşımız sudan dolayı zehirlendi. Zehirlenip de hastaneye kaldırılan arkadaşlarımıza, ‘sudan dolayı zehirlenme olmuş’ teşhisi konulmasına rağmen bu konuda cezaevi idaresi herhangi bir düzeltme yapmıyor ve önlem almıyor.

Patnos Hapishanesi’ne yeni gelen arkadaşlarımız zorla çıplak aramaya tabi tutuluyor, darp ve tecrit ediliyorlar, insan onurunu zedeleyecek hakaret ve saldırılara maruz kalıyorlar. Radyolarımıza el konuluyor, verilmiyor. Hiçbir yasal dayanağı olmadan keyfi bir şekilde gazeteler verilmiyor. Hiçbir talebimiz kabul edilmiyor veya zamana yayıyorlar. Hiçbir sosyal faaliyetlerden yararlanamıyoruz. Odaların kapasitesi 16 kişiliktir. Fakat odalardaki kişi sayısını 32’ye kadar çıkarmışlar.”