Büyükada’da Yaralı At Heykeli ve Fayton Sömürüsüne Karşı Eylem Çağrısı

1 Eylül Cumartesi 2018 tarihinde, bir sanatçı/aktivist grup tarafından, Büyükada İskele Meydanı’na burnundan kan gelen bir at heykeli dikildi.

Faytonlarda atların kullanılmasını eleştiren grubun koyduğu heykel halk tarafından ilgi gördü. Heykelin alt kısmına bildiriler de koyan grup şu şekilde konuştu:

“Hayvan sömürüsü yanı başımızda devam ediyor. İstanbul Adalar’da atlar çok kötü şartlarda faytonları, onca ağır yükü, saatlerce doğru düzgün dinlendirilmeden çekmek zorunda bırakılıyor.

Köleliğin sonuçlarını acı çekerek canlarıyla ödüyorlar. Bir sanatçı grubu buna dur demek için kamusal alanda çoğunlukla iktidarın kullandığı bir disiplini kullanarak, kamusal alana heykel dikerek protesto ediyor. Fark yaratan sanat, uzlaşan değil, bize dünyayı göstermek yerine uzlaşmayan, onu değiştiren sanattır.”

Fayton Sömürüsüne Karşı Büyükada’da Eylem

16 Eylül Pazar günü, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi’nin çağrısıyla Büyükada’da, bir eylem düzenlenecek. Eylemin çağrı bildirisi şu şekilde;

Adalar’da her yıl yüzlerce tutsak at ölüyor. Deniz, atların cansız bedenleriyle dolu.
Buna “dur” demek elimizde.
Kavurucu sıcaklarda dur durak bilmeden koşturuldukları için ayakları kanayan,
Kış olunca öylece bir kenara bırakılan,
Acısı ve çaresizliği ancak yorgun gözlerinin içine bakıldığında görülen
Bir parça ot ve birkaç yudum su ile idare etmesini öğrenmek zorunda kalan,
Turizm ve nostaljinin köleleri atların,
Sırtlarında şaklayan kamçıdan azad olmaları için,
Vicdana, sağduyuya ve adalete sığmayan bu kanlı sektörün çarklarının durması için,
Adalar’da, Türkiye’nin diğer illerinde ve yeryüzünün herhangi bir noktasında kullanılan atların özgürlüğü için,
“Daha iyi” şartlar değil, atlar için bir zulüm olan faytonculuk sektörünün kaldırılmasını ve atların ömürleri boyunca kullanılmadan yaşaması için güvence talep edelim.

Eğlence, taşıma, eğitim, kozmetik, gıda, kıyafet, tıp, deney, sanat, ritüel, hayvan sevgisi ve engelli terapi vs. maskesi altında, hayvan kullanımı üzerinden sürdürülen tüm ticari faaliyetler ve sömürü biçimleri artık tarihe karışsın!

#FaytonaBinmeAtlarÖlüyor!
#FaytonaSonAtlaraÖzgürlük!