“Düşler Tutsak Edilemez”

Görülmüştür Ekibi ve Redfotoğraf Grubu, bu yıl 60 tutsağın düşlerini anlatan “İçerden Dışarıya Fotoğraf-Düşler Tutsak Edilemez” sergisiyle 31 Ocak/2 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği(İFSAK)’nde gerçekleştirecek.

60 Hikaye… 60 Fotoğraf…

Serginin ilki “Dışarıdan İçeriye” ismi ile 55 tutsağın hikayesini yazdığı ve 55 fotoğrafçı tarafından çekilen fotoğraflardan oluşmuştu. Bu yıl düzenlenecek olan serginin ikincisinde ise 60 tutsağın hikayesinin yazıldığı, 60 fotoğraf yer alacak.
Fotoğrafçı Özcan Yaman, “Bir fotoğrafçı hapishanede olsaydı üretim alanı kısıtlanmış biri olarak ne yapardı?” sorusuyla yola çıktıklarını belirterek, “Özgürlüklerinden mahrum olan insanların bir yaşanmışlıkları vardı dışarıda. Ve sonra içeriye girdiler. Kimisi 20 yıl, kimisi müebbetle cezalandırılmış. Kafalarında, imgelerinde var olan kareler vardır. Bunlar için bir çağrıda bulunduk. Sizler eğer dışarıda olsaydınız neyin fotoğrafını nasıl çekmek isterdiniz? Bize bunu betimleyin, biz de dışarıda bunu fotoğrafçılara verelim. Hem içerdekilerle mektuplaşmaları sağlansın hem de zihinlerinde yarattıkları o fotoğraflar çekilsin. İstenilen betimlemeyle de fotoğrafı alt alta koyup sergileyelim istedik” dedi.

Sıradan Fotoğraflar Algıları Değiştirdi

 

Çalışma sürecinin uzun ve zor olduğunu kaydeden Yaman, yazdıkları mektupların bazılarının kaybolduğunu, bazılarının ise cevapsız geri geldiğini aktardı. Yaman, “İnsanlar ilk sergimize gelirken provokatif, vurdulu-kırdılı, yerlerde sürüklenen insanlar, cop vuran polisler gibi fotoğraf ve hikayelerle karşılaşacaklarını düşünüyorlardı. Sonrasında ise gördüler ki papatyalar, gökyüzü, yeryüzü, kuşlar… Sıradan fotoğraflar ve fotoğrafa yapılan yorumlar insanların algısını değiştirdi.

Hayal etme gücü baskı altında olsalar bile devam edecektir

Serginin içerideki insanın gerçekliği ile dışarıdaki insanın gerçekliğinin nerelerde kesişip nerelerde örtüştüğünü gözler önüne sereceğini vurgulayan Yaman, “İnsanlara içerinin gerçekliği ile dışarının gerçekliği algısal olarak çok farklı gelebilir. Oysaki yaşadığımız günlerde hiç de farklı bir gerçekliğe sahip değiliz. İçeridekilerin beyinsel anlamdaki özgürlükleri dışarıdaki insanlardan daha fazla. İnsanları ancak fiziksel olarak bir mekana kapatabilirsiniz. Hayal etme güçleri ne kadar sıkıntı ve baskı altında olsalar bile devam edecektir” ifadelerini kullandı.

SERGİYE KATILIM ÇAĞRISI 

Yaman, 31 Ocak Çarşamba günü saat 19.00’da İFSAK Galeri’de başlayacak olan sergiye davet ederek, “Gelip bin bir emekle ördüğümüz bu görsel ve edebi şöleni izlemeniz, tutsakların düşlerini görünür kılmamıza destek olmanızı istiyoruz” dedi.